You are currently viewing System kaucyjny – czas na jego wprowadzenie!
System kaucyjny - Operacja Czysta Rzeka

System kaucyjny – czas na jego wprowadzenie!

System kaucyjny – kiedy i czy z jednorazowym szkłem?

11 maja obchodziliśmy Dzień Bez Śmiecenia. Ograniczenie śmiecenia to jedno, ale co ze zmianami systemowymi? Kiedy wprowadzony zostanie system kaucyjny? Dość śmieci w polskich lasach!

Paradoksalnie… zaśmiecone lasy, przydrożne pola, rzeki to nader częsty widok. Od plastikowych opakowań, przez szklane butelki, po całe sprzęty RTV i AGD – wszystkie te rzeczy można znaleźć, porzucone i szkodliwe, w miejscach, gdzie zdecydowanie znaleźć się nie powinny. Jest to wyraźnie widoczne podczas akcji sprzątania w każdym zakątku Polski: w Błaszkach, Sieradzu, Pabianicach, a także w Konopnicy.

Kiedyś brałem udział w akcji współorganizowanej przez Stowarzyszenie Polska 2050 i Stowarzyszenie Nasz Bóbr w akcji sprzątania terenu zielonego pod Piasecznem. Okazało się, że trafiliśmy na siedlisko… wulkanizatora. Zostawiono tam ponad 1400 opon! W rezultacie – 70 wolontariuszy, w ciągu 1,5h uporządkowało opony i zamówiło ich wywóz przez odpowiednie służby.

Nasze oddolne działania pozwalają oddać środowisku choć część tego, na co naprawdę zasługuje – wolność od zanieczyszczeń i toksyn z sztucznych tworzyw, wytwarzanych przez ludzi.

Ale czy tak musi wyglądać rzeczywistość? Czy obowiązek dbania o stan przyrody spoczywa tylko na nas, obywatelach? Czy najpierw chcemy naśmiecić, żeby ktoś inny musiał to sprzątać?

To rozwiązania systemowe usuną najwięcej śmieci z naszych lasów, pól, rzek i łąk.

Dlaczego więc rząd nie wdraża systemu kaucyjnego w Polsce, mimo że projekt ustawy jest gotowy i przejrzysty? Ponad 80% społeczeństwa jest za wprowadzeniem systemu kaucyjnego, a mimo to projekt utknął w KPRM!

Brak systemu kaucyjnego oznacza:

  • dalsze zanieczyszczenie środowiska
  • marnotrawstwo surowców i energii (co roku na rynek polski trafia 1,8 mld opakowań szklanych – trzeba je wykorzystywać!)
  • wysokie koszty sprzątania dla podatników

Jeśli rząd dalej będzie zwlekał, Polsce grozi niewywiązanie się z terminów. Wymagania dotyczące poziomów recyklingu w Polsce muszą zostać spełnione w ciągu najbliższych dwóch lat, w przeciwnym wypadku poniesiemy kary finansowe.

Panie Morawiecki, Pani Moskwa – zajmijcie się tym problemem, zamiast tworzyć nowe! Połóżcie tę ustawę na stole!

Wspieraj mnie, jeśli także masz dość zaśmiecenia naszych lasów i parków! Zostań moim darczyńcą i zmieniajmy razem Polskę!

Łączę pozdrowienia i pozostaję do Twojej dyspozycji,

Mikołaj Dorożała

Dodaj komentarz