You are currently viewing Transport Publiczny – wyzwanie i szansa
Transport publiczny - symbol rozwoju

Transport Publiczny – wyzwanie i szansa

Temat transportu publicznego nareszcie staje się częścią debaty wyborczej!

Dzisiejszy Kongres Transportu Publicznego i Technologii Miejskich poruszył niezwykle ważny temat. Temat, który staje się właśnie na naszych oczach przedmiotem ogólnopolskiej kampanii wyborczej. To dobry znak, że kwestią wykluczenia komunikacyjnego interesują się kolejne partie polityczne. Transport publiczny to symbol rozwoju kraju. W panelu obok posła Mirosława Suchonia z Polski 2050, wziął też udział Krzysztof Bosak z Konfederacji (!). Konfederacji, która do tej pory udawała, że tego tematu nie ma lub go po prostu bagatelizowała twierdząc, że własne auto ten problem rozwiąże.

Nieefektywny transport publiczny przyczyną wielu naszych problemów

👉🏻W woj. Łódzkim wykluczenie komunikacyjne dotyka wielu mieszkańców, a w całej Polsce – aż 14 mln Polaków. W konsekwencji ma realny wpływ na jakość życia, często zabierając możliwości znalezienia dobrej pracy czy lepszej edukacji. Kiepska oferta publicznego transportu przekłada się bezpośrednio na problemy rozwojowe miast i gmin, a przede wszystkim – mieszkańców. Musimy to zmienić, ponieważ nie ma mojej zgody na to, żeby ludzie byli pokrzywdzeni przez nieudolność państwa!

👉🏻Powiat pajęczański mający najwyższe bezrobocie w regionie nie ma ani jednego połączenia kolejowego (!). Te trudności powodują ogromne dysproporcje i są przyczyną wielu innych społecznych problemów.

👉🏻 W gminie Buczek w pow. łaskim likwidowane są właśnie połączenia autobusowe. Przyczyna? Drenowanie przez państwo budżetów samorządów i brak ogólnopolskiej strategii rozwoju publicznego transportu.

W 1989 roku około miliard pasażerów rocznie podróżowało pociągami.

Dziś po 30 latach jest ich prawie czterokrotnie mniej. Jednocześnie, do 26% sołectw w Polsce nie dociera ŻADEN transport publiczny (!).

Co w panelu powiedział dziś poseł Polska 2050 Szymona Hołowni Mirosław Suchoń – poseł na Sejm RP?

„Chcąc podsumować dokonania PiS w odbudowie transportu publicznego, należałoby zacząć kilkoma minutami ciszy. Dobra współpraca państwa z samorządami w organizacji transportu publicznego, to fundament.”

Niestety z obecną ekipą rządzącą, której odpowiedzią na problem wykluczenia komunikacyjnego jest choćby centralny olbrzym pod nazwą CPK, perspektywy na “podniesienie z kolan” transportu publicznego w Polsce są raczej marne. Właśnie dlatego potrzebujemy zmian, zupełnie innego podejścia! A w rezultacie – wyrównania szans.

Mieszkańcom wsi i mniejszych miejscowości, gdzie nie dojeżdża żaden PKS, pozostają… własne nogi, rower, samochód. O ile szczególnie tę drugą opcję popieram całym sercem, o tyle żadna z nich nie powinna być przymusowa!

Kod pocztowy nie może ograniczać szans i perspektyw, a więc wniosek jest jeden: w tej kwestii w Polsce jest robota do zrobienia!

Wspieraj mnie, jeżeli Ty też czujesz, że powinniśmy wyrównywać szanse Polaków. Zostań moim darczyńcą, jeśli także chcesz postawić na ograniczenie wykluczenia komunikacyjnego! Kliknij w serduszko na mojej podstronie.

Pozdrawiam Cię serdecznie i, w razie czegokolwiek, jestem!

Mikołaj Dorożała

Dodaj komentarz